" " Charlie Chaplin

Cizí hlasy

14. ledna 2016 v 13:20 | Just Blaze |  Povídky běžného života
Petr končil ve škole. Stará budova. Desítky let stejná. Pouze lidé se mění. Budova nasáklá historií. Nekonečnou řadou vzpomínek. Ve vzduchu nervozita a očekávání. Ozvěna hlasů. Fronta u bufetu. Předražené zboží. Fronta u automatu s kávou. Zaplněné třídy, lavice, tabule, křídy. Učení, zkoušky, přestávky. Páternoster jede dál a dál. Nezastavuje. Jako životy lidí v něm. Před budovou hlouček kuřáků. Vedle nich odjíždí poloprázdný autobus. Zaparkované motorky. Stromy, výhled na střed města. Směs prosklených věží, elektrických drátů, rovných střech, osobních příběhů.

Petr prochází dlouhou chodbou. Středem. Na kraji studenti. Shrbení u počítačů. Narychlo dohánějící úkoly. Sledují seriály, píšou zprávy. Většina ho nevnímá. Někteří pozdraví. Petr pokývá hlavou. Dnes měl dobrý pocit, dobrou náladu. Přednáška se povedla. Získal si jejich zájem. O to šlo. Přesvědčit je...

Odchází ven. Posouvajícími dveřmi na fotobuňku. O něco dřív než obvykle. Má čas. Má čas pro sebe. Nezvyklý pocit. Neví, co s ním. Pomyslel na Veroniku. Změnila se. Život se změnil. Bydlí spolu. Cítí zodpovědnost. Plánují dítě. Mohli by si někam zajít. Při odchodu mu dívka podá kus papírku. "Párty studentů. Dnes 22:00". Za pár metrů ho vyhodil do koše. Tohle už není pro něj. Nechybí mu to. Je spokojený.

Přistoupil ke svému vozu. Starší typ. Octavia. Nevyhovující tlumiče, vrzající dveře. Špinavá od nečistot města. Nečistá města. Odemkl. Nasedl do auta. Nastartoval. Ozval se zvuk motoru. Rozsvítil světla. Spustilo se rádio. Vysílá obvyklý repertoár. Dva kluci vyprávějí historky. Petr přeladil stanici. Z reproduktorů zní hudba. Už tisíckrát slyšená. Zařadil zpátečku. Vyjel z parkoviště. Rozhlédl se a připojil na silnici. Nechal za sebou školu, kostel, benzínky, cedule hospod, dopravní značky, přechody, semafory, billboardy s obřími obličeji, chodce, překážející cyklisty. Na křižovatce odbočil doleva. Sáhl na řadící páku. Zařadil. Převodovka vydala nepříjemný zvuk. Petr se ušklíbl. Zkontroloval mobil - žádná zpráva, žádné volání.

Po plynulé jízdě dorazil na místo. Parkoviště mělo pár volných míst. Vybral si jedno z nich. Zaparkoval a opustil auto. Vstoupil rychlým krokem do přízemí bytu.

Vyšel po schodech nahoru. Nahmatal v kapse klíče. Otevřel. Ocitl se doma. Nechal zhasnutá světla. Vysvlékl si bundu. Dal ji na věšák. Vyzul boty. V ponožkách došel až před pokoj. Bylo zavřeno. Slyšel zvuky. Asi televize. Vzal za kliku. Stál uvnitř. Před ním nezvyklý obraz. Nežádoucí obraz! Veronika na posteli. Přikrývku u krku. Byla vyděšená. Překvapená. Po místnosti pohozené kusy oblečení. Televize zapnutá. Vedle Veroniky chlap. Oba polonazí. Petr ho neznal. Všichni mlčeli. Petr se pomalu otáčel. V obličeji zklamání. Veronika šla za ním. Chytila ho za ruku.

"Počkej, já ti to vysvětlím," řekla mu chvějícím se hlasem.

Petr nereagoval. Vzal ze skříně tašku. Začal do ní skládat oblečení.

"Petře, prosím. Co to děláš?"

Veronika začala plakat. Petr pokračoval. Skládal oblečení. Za chvíli byl hotov. Měl všechno. Promluvil. Klidně. Hlasem bez emocí.

"Můžete pokračovat. Já si jenom vezmu věci a půjdu," řekl.

Otázky, vysvětlování, sliby, slzy, rozmazaný make-up, nešťastný výraz. Petr neposlouchal. Nevnímal. Obul si boty, vzal tašku. Rozhlédl se po bytě. Dveře zaklaply. Odešel. Zůstal jen zvuk televize, zvuk cizích hlasů...


 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Skrai Skrai | Web | 14. ledna 2016 v 16:00 | Reagovat

Zajímalo by mě, jestli píšeš tak krátké věty schválně nebo ne :-D Mně osobně to nevadí, protože já sama mám sklon psát stejným stylem jako ty a dělá mi trošku práci vymyšlet delší větu. Ale pak to vypadá líp.

Jinak, dobrý příběh. Začalo to tak nevinně a helemese co z toho vzešlo :-D  :-)

2 Just Blaze Just Blaze | 14. ledna 2016 v 17:04 | Reagovat

[1]: Je to schválně a je to trochu vykradený od jednoho spisovatele :D

3 Jan Turon Jan Turon | E-mail | Web | 14. ledna 2016 v 18:36 | Reagovat

Dobré! čekal jsem, co se z toho vyvine,a dobrá zapletka /a pletka)... :-)

4 womm womm | E-mail | Web | 15. ledna 2016 v 1:43 | Reagovat

Páči sa mi to... bol to skôr opis ako príbeh, ale na druhej strane ma úplne posledná veta presvedčila o kvalite celého výtvoru. Dobrá práca :-)

5 Ivet Pe Ivet Pe | Web | 15. ledna 2016 v 1:48 | Reagovat

Zajímavý styl psaní a pěkný vývoj. Zaujalo mě to. A navíc to doplňuje pěkná písnička, tuhle mám ráda. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama