" " Charlie Chaplin

O mangu a Primě MAX

12. ledna 2016 v 22:44 | Just Blaze |  "Názory"
Každý jednou za čas, někdo možná pravidelně, zažije ten den. Den, kdy se mu nic nedaří. Vzbudíte se a ještě vlastně netušíte, že Váš den je prostě špatný. Odsouzený k neúspěchu. Něco jako ve filmu Jáchyme, hoď ho do stroje!, jenže Vy žádný seznam nemáte! Vstanete z postele a jdete netrpělivě zkontrolovat sociální sítě. A v té chvíli se to stane! Máte o jednoho přítele na Facebooku míň. Po pečlivé a vyčerpávající analýze zjistíte, kdo to z těch 150 přátel byl. Zjistíte, že to byl Váš spolužák ze základní školy, kterého jste už několik let sice neviděli, ale Vás napadnou jen slova jako:

"Proč? Co jsem Ti udělal? Proč dneska?"

Poté, co mu různým způsobem vyhrožujete a přejete mu, ať si ho taky odebere nějaký bývalý spolužák. Koneckonců i Váš spolužák, kterého bůhvíproč nevymazal. Jste na dně a máte strach otevřít už i Instagram. Taková neškodná, milá a příjemná aplikace. Rána! Jeden člověk Vás opět přestal sledovat! Twitter? To stejné! Naštvaní na celý svět a nic se Vám nechce, nejradši byste všechny ty ubohé aplikace odstranili. Smazali si profil, třeba na planetě bude díky tomu lepší život a nikdo nebude mít potřebu Vás informovat o tom, že ho nezajímáte. Jak je to dneska složité. Být zábavný je v současnosti podmínkou. Buď zajímavý, nebo odejdi! Do toho se přidají různé starosti všeho druhu, které však už ze vzdálenosti pár metrů vypadají nepodstatné.

"Musím se jít ostříhat! Jenže kdy?"

A kolem dokola ti věčně starostliví a uvědomělí lidé. Sakra! Jak zaznělo v Cimrmanovi:

"Ta ochota! Ta nesnesitelná ochota mi jde na nervy!"

Ustavičné rady, že to zvládnu, že s tím pořád nadělám. Jak nadělám? Co to je za větu?

"Ty s tím naděláš!"

Nadělám s tím tolik, protože to tak prostě je. Jinak mi to nejde. Jak s tím mám nadělat míň? Nikdo ani proboha neříká, že s tím někdo nadělá málo. Zástup lidí, co jednoduše vědí. Je chyba přece nevědět, kdo něco neví, tak začíná být podezřelý. Všichni známe ty nevěřícné pohledy a otázky typu:

"Ty nevíš, jak vypadá mango?"

Tak málo lidí, co nevnucují všelijaké rady. Co tě vyslechnou a řeknou jedinou rozumnou větu:

"Tak to seš v hajzlu!"

Není to tak těžké. Jenom trochu účasti! Nechci seznam úkolů, co mám dělat…

Pak Vám zavolá strejda, co Váš strejda není, je to strejda Vaší mámy. Je mu něco přes 70, tedy z generace, co nezná internet. Možná tuší, ale stejně neví, k čemu to je. Televize je jeho jediný společník. Žije dobrovolně opuštěný život pouze s tou blikající obrazovkou, co má věčně špatný signál. Za celou dobu se nenaučil ji pořádně ovládat. Každá sebemenší změna ho vykolejí. Doslechl se, že existuje nový kanál - Prima MAX. Chtěl by ho naladit, tak požádal mě.

Vstoupím do jeho pokoje. Uvítá mě velmi starý muž s vrozenou ochotou a zvykem za všechno děkovat. Zkouším naladit ten zatracený kanál. Očekáváme jeho objevení společně. Nepodaří se mi to, anténa je velmi slabá. Jsem naštvaný, že to nejde, že jsem mu vlastně nepomohl. Strejda mi děkuje za snahu, oponuji, že není za co, když to nejede. Vyptává se na školu, přeje mi úspěchy a já se přistihnu, že jsem si něco uvědomil.

"Člověk bývá vážně někdy hloupý, sebestředný a zaslepený!"

Byl rád, že jsem s ním chvíli byl. V tom jeho pokoji s organizovaným chaosem starých předmětů. Každá položka má svůj příběh, svou důležitost. Loučíme se a já si tu jeho větu, kterou mi nakonec řekl, asi budu dlouho pamatovat.

"Já ten kanál stejně nepotřebuju…"

Po příchodu domů si lehnu na postel k televizi. Pustím si v pauze Primu Max, než se zase podívám, co je nového na sociálních sítích. V životě děláme často z důležitých věcí ty nedůležité a naopak. Pořád toho moc nevím. Mango znám až ode dneška! Pokud ho neznáte, tak se podívejte. Neříkám, že jsem zklamaný, ale čekal jsem něco jiného. Docela dobrý název a pak takové plus mínus jablko.

Ale jedno snad už vím.

"Já ty virtuální přátele stejně nepotřebuju…"J.B.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 paralelnisvet paralelnisvet | 13. ledna 2016 v 15:12 | Reagovat

Z nějakého zmateného důvodu zase čtu tvůj článek ve chvíli, kdy bych ty internety neměla ani otvítrat. Ale zkouška je od slova zkoušet, ne? Tak jo. Článek...život je krásnej, viď? :) Ráno tě někdo pohřbí na fb, odpoledne poznáš mango (...velký mimochodem: miluju mango...když je zralý, má takovou mátovou vůni, ach. Kde je ? ) Pokusíš se pomoci a zjistíš, že ať lidi od sebe dělí generace nebo ne - podstata je pořád stejná. Nový kanál, virtuální lidi...to všechno můžeme mít, ale důležitý je vědět, že nejsou potřeba.
Pěkný zkouškový přeju :)

2 Just Blaze Just Blaze | 13. ledna 2016 v 19:59 | Reagovat

[1]: Díky, díky, budu to potřebovat! :D Tobě taky, asi to budeš potřebovat taky :-D Kdybys viděla, kolik já udělám věcí, když se mám zrovna učit, to bys viděla :D

Doufám, že to budeš mít podobný jako jeden můj spolužák, co pravidelně po testech říká: "Něco tam mám, za tohle mně nemůže dát F, i kdyby chtěl." :D

A jinak, skvělej tvůj článek (napíšu ti to už rovnou sem), dojemnej - to mám rád :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama