" " Charlie Chaplin

Červen 2017

Nový zákazník

30. června 2017 v 19:21 | JB |  Příběhy Alana Bondyho

"Žádný člověk = žádný problém."

Josif Vissarionovič Stalin


Lehce bizarní příběh

18. června 2017 v 15:17 | JB |  Povídky běžného života

1

Jakub sedí na sedadle v červenobílé tramvaji. Na místě, kde už před ním sedělo spoustu dalších občanů tohoto města. Jedná se ještě o ten starý typ, kde je střední část k dispozici převážně pro jednu sedící osobu. Lidé tak nemusejí být vedle někoho, ke komu by si za žádných okolností jinak nesedli. Stmívá se. Začíná se osvětlovat město, ozařovat cedule s nápisy, ožívají restaurace a hospody, které bývají přes den docela obyčejné a šedivé. Noc má zvláštní kouzlo. Jakub má v ruce plechovku Starobrna. Přemýšlí, jak moc je jiný a jak mu připadá, že se do dnešního světa vůbec nehodí. Jako si to ostatně myslí i spoustu dalších občanů, nejen tohoto města. V dočasně uzavřeném prostoru je ticho. Většina sedí nebo stojí zamlkle, někdo poslouchá hudbu ze sluchátek, někdo jen tak kouká z okna. Tramvaj popojíždí stále na další a další zastávku. Zastaví, někdo vystoupí, někdo nastoupí, a tak pořád dokola. Koloběh života. Naproti Jakubovi sedí hezká slečna. Skrytě ji pozoruje. Utváří si v hlavě svůj vlastní příběh. Podívá se na ni, ona na něj, usmějí se, seznámí se, vezmou se, mají spolu děti, pohádají se, rozvedou se…


Bezejmenná

10. června 2017 v 16:13 | JB |  "Básně"

Vždycky jsem chtěl napsat báseň, nebo prostě "něco", co je tomu podobný a co by se jmenovalo Bezejmenná (dvě n omg)! Plní se mi sny, tentokrát díky mně! Díky mně! Díky! A pro změnu také začneme takovou úvodní písní... tak to je asi všechno.


Pátek

9. června 2017 v 21:02 | JB |  "Názory"

Dobrej pátek pro Vás zaťatý vyznavače pokleslýho psaní. Pátek! To slovo připomínající buď ten bílej míč od krve, anebo den v týdnu, kterej se tak dobře rýmuje se slovem začínajícím na s a končící na vátek. Tak. Máme za sebou informační vložku, pokud chcete tak přidám i tu kulturní... Šok! V mé budoucí bývalé práci kdysi pracoval Vladimír Menšík. Nechci se chlubit, ale kdo slavnej pracoval ve Vaší práci? Pravděpodobně nikdo a pokud jo, tak už určitě sedí...

Děje se toho až neslušně moc na mý gusto, jsem tzv. v jednom kole a nemyslím teď Ruský kolo, nebo Vídeňský a Vodňanský. Nemyslím tím vůbec nic z Agrofertu, ani kapelu Kryštof, i když je toho požehnaně. V prvé řadě bych rád zmínil moji návštěvu, jak říkají v Praze, konzertu v jednom zapadlým klubu se stísněnou atmosférou a špetkou špatně natočenýho teplýho piva. V žádným případě nechci přilívat pivo do ohně, ale tohle mi můj dojem z postávání u hlasité hudby příliš nevylepšilo.

Pé eS Há áááá! Jou.

Názor na podobný akce se nicméně posunul k lepšímu a to z jednoho prostýho důvodu, tím důvodem je fakt, že jsem stál hned u pódia, takže jsem tu show viděl, jak se říká, z první ruky. Nebo jak říkáme tady na Moravě, z prvních ruk. No! Opět jsem nerozuměl textům, ale důležitá byla v tomhletom (nový slovo?) případě spíš atmosféra a ta byla vskutku velice dobrá, tím pádem jsem odcházel posilněn alkoholem (whisky) a okouzlen zážitkem, na kterej se zhruba pár let nezapomíná, pokud ovšem neutrpím například ztrátu paměti.

Podnikl jsem nezvykle dost chození a i jednu návštěvu divadla. Jak mnozí samozřejmě víte, jedině Dejvický je to pravý, takže to byl Muž bez minulosti, kterej... ztratil paměť! A je to tady. Rád bych shrnul děj hry a přidal takový menší morální nakopnutí... To mi připomíná jednu knihu, kterou zrovna čirou náhodou zase začínám znovu číst, kde hlavní hrdina se solí v očích pronáší větu:

"Svoboda? Svoboda je možná, když přestaneme lpět na tom, co si myslíme, že je pro nás nejdůležitější."

Ehm, asi myslel vzduch, že jo? Nebo vodu? Jídlo? Nevím, jak to myslel, znáte Američany, rádi si zapřehánějí, když jde o uvědomnělý poučky pro cizí životy. Ale počkejte, abych nezapomněl na rozbor díla. V první fázi bych Vás odkázal na jméno režiséra filmu, podle kterýho byla hra zpracována. Podobně jako říkával náš učitel matematiky: "Bylo na přednáškách, máte v sešitech."

Pochopitelně nikdo netušil a neměl nic v sešitě. No, to sem nepatří. Jméno zní... Máme tu vyhlašování! Zajímavým člověkem se stává! Aki Kaurismäki!! Rozhovor, když jste tak hodní. Jedná se o vcelku nevšední osobnost, která se mi líbí...

Evidentně ještě čekáte na poučení do dalších dnů, aby nebyly tolik ponurý. Zaujaly mě především "pitomé dialogy", jak někdo napsal komentář na csfd. A tedy:

"Tak malé je lidské srdce, tak široké a bezedné, skrývá velké sny..."

No vidíte to. Ok, tak si můžete jít takhle v pátek pogooglit a potom spát... a podívat se na ten film! Čau!
Káťa a Máňa na závěr!