" " Charlie Chaplin

Nový zákazník

30. června 2017 v 19:21 | JB |  Příběhy Alana Bondyho

"Žádný člověk = žádný problém."

Josif Vissarionovič StalinSundal jsem si koženou bundu, pověsil ji na věšák a zadíval se dlouze z okna mé historické kanceláře v té historické budově. Uviděl jsem život tam venku, kde bývá často nebezpečno, a tak lidé zůstávají radši doma, anebo zavření v místnostech typu posilovny, hospody či vazby předběžného zadržení. Záviděl jsem všem, co nemusí zrovna pracovat, co jsou miliardáři a co si zrovna vybrali svoji pravidelnou dovolenou. Dopoledne - čas, kdy už jste se probrali z ranního vstávání, ale oběd je i nadále v nedohlednu. V myšlenkách si promítám včerejší film, který jsem sledoval a který mě velmi zasáhl svou obdivuhodně špatnou kvalitou. Počasí akorát na lyžování, pokud na to má ovšem člověk nějaké vlohy a nebyl zrovna nemocný, když se ve škole pořádal lyžařský kurz. S vlhkým okem plným vzpomínání a lítosti jsem odvrátil zrak. Bylo právě na čase, do místnosti se blížily osoby. Přesněji řečeno dvě osoby. Ozvalo se klepání a následně razantní nástup na scénu jako Rudolf Hrušínský v nejlepších letech.

"Dobrý den, chlapci," oslovil jsem ty dva kluky, kteří tu přede mnou nyní stáli.

"Dobrý den," řekl ten sebevědomější z nich.

Oba na sobě oblek, hledí mi přímo do očí až mě to začíná znervózňovat. Chování přesně podle příručky moderního muže. Sebevědomější a vyšší z dvojice má plnovous a po boku elegantní kabelku z poslední hipsterské módy, ten druhý, méně výrazný a evidentně vzhlížející ke svému kolegovi, jehož styl už není tak věrohodný, se s dnešním světem očividně lehce pere. Nabídl jsem oběma svou jednu židli pro hosty a nijak si nelámal hlavu s tím, že člověk číslo 2 bohužel musel zůstat stát.

"Co pro vás můžu udělat?" zeptal jsem se a opět uhnul před jejich nehybným pohledem.

"Máme na vás dotaz," odpověděl první. Říkejme mu například Hipster.

"Takovou nabídku," doplní druhý z nich s pracovním názvem Přikyvovač.

"Sem s tím, hoši," pobídl jsem je asi jako instruktor v autoškole, když si tam už máte zařadit trojku.

Chvíli se rozhostilo ticho. Pravděpodobně ta jejich báječná nabídka nelze ani vyslovit. Podívali se nejdříve na sebe, poté na mě, já na jednoho, druhý na mě, všichni na všechny a nikdo na nikoho. V takových situacích je dobré pustit třeba televizi nebo si odskočit na toaletu, nechal jsem je přesto v tom a očekával, s čím nakonec přijdou.

"Chtěli jsme se zeptat, jestli byste s námi nechtěl podnikat," vyslovil přání za oba Hipster.

"Vypadám jako někdo, kdo chce podnikat, kamarádi?" vznesl jsem logický dotaz a ukázal názorně rukama na svoji osobu.
"Docela ano," ozval se Přikyvovač a začínal se mi ten chlapeček pomalu zamlouvat.

"Popravdě nevypadáte, ale copak byste nechtěl vydělávat víc peněz?" využil vteřinové pauzy Hipster a celou situaci rázem pokazil.

Představme si nyní kompletní scénu. V místnosti je pracovní stůl, kde na jedné straně sedím já, naproti mně vousatý mládenec a vedle něho jeho stojící obchodní partner. Všimněte si drobné maličkosti. Kamera pomyslně najíždí ke stropu, detail přímo dolů a v tom momentě nepatrně odvracím hlavu. Něco mě přimělo ji odvrátit, pravděpodobně nějaká vyšší moc. A právě teď si ti dva vyměnili šeptem větu, kterou jsem, i přes mé posléze nenucené chování, pochopitelně postřehl. Její význam mi byl však nejasný. Celé mi to mělo dojít až později, až k tomu byla vhodná chvíle a vše se to spojilo v jeden nezpochybnitelný a nepopiratelný celek.

"No, pánové, ještě jste mi ale neřekli, o co jako má jít," zeptal jsem se a vstal ze židle, aby se mi lépe přemýšlelo a taky, aby mě přestaly ukrutně bolet záda, co si je tu dennodenně ničím a namáhám.

"Jde o takový nápoj," řekl Přikyvovač a udělal pauzu jako by čekal na nějaké svolení.

"Energy drink, novinka na trhu. Shark, neslyšel jste o něm?" položil další otázku Hispter.

"Neslyšel. Víte, co? To nemá cenu, nechcete jít s tím vašim Sharkem… oslovit někoho jinýho?" udělal jsem jim návrh, který nemůžou odmítnout ve stylu Dona Corleoneho.

"Opravdu nemáte zájem?" zeptal se poněkud otravně Přikyvovač. Evidentně ten film ani jeden z nich neviděl.

"Podívejte, chlapi, nemám," zpečetil jsem jejich marnou snahu.

Určitá věc se podobným lidem nedá nikdy upřít. Cítíte v jejich přítomnosti náklonost, která je samozřejmě motivovaná spíše vidinou zisku, ale pokud si tenhle fakt odmyslíte, vyjdou vám z toho setkání, při kterých, i když tu spolu ztrácíme jejich vzácný a můj laciný čas, se k sobě chováme docela hezky. Taková usměvavá, příjemná a milá lež.

"Tak se na nás nezlobte, že jsme vás zdržovali," vzal si opět slovo Přikyvovač.

"Nezdržovali jste mě," namítl jsem.

"Děkujeme vám za váš drahocenný čas."

"Hele, lidi, můžu vám něco říct?" nedalo mi a to zeptal jsem se.

"Samozřejmě," odpověděl neúnavně. Druhý z dvojice jako by tu teď ani nebyl. Možná mají rozdělené úkoly - první úvod, druhý závěr.

"Vykašlete se na ty naučený fráze," řekl jsem těm dvěma moje dobře míněné doporučení.

"Děkujeme za váš názor," odpověděl zase menší z postav v obleku a myslel si o tom viditelně svoje.

"Děkujeme," ozval se i kolega a vstal ze židle.

Se žádnou změnou ve výrazu, stále stejně dobře naladění opustili mou strohou a nehostinnou kancelář. Přemýšlel jsem nad tím, jestli jsou podomní prodeje stále zakázané a jestli zrovna tahle nabídka pod ně patří. Zůstal tu po nich jen ten jejich sladce vonící parfém, který jsem předtím v zápalu boje nestačil zpozorovat. Pach mi praštil do nosu a já se opět přesunul blíž k oknu. Obraz v něm se moc nezměnil, sem tam někdo přešel silnici, kdesi zastavilo auto. Stmívá se. Člověk to postupné potemňování většinou ani nevnímá, jen si pak povšimne, že je rázem tma. Já jsem si nastalou změnu právě uvědomil, urychlila mi nepatrně čekání. Čekání na mého opravdového zákazníka. Nového zákazníka, který by měl už zakrátko dorazit...


POKRAČOVÁNÍ PŘÍŠTĚ?
(Prší)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 30. června 2017 v 19:36 | Reagovat

Já bych do takové nabídky ve stejné situaci asi šla :-)

2 Eliss Eliss | Web | 30. června 2017 v 19:37 | Reagovat

Já bych do takové nabídky ve stejně situaci asi šla :-)

3 Paralela Paralela | E-mail | 30. června 2017 v 23:17 | Reagovat

Páni! Úžasný. To je ten pan spisovatel, co mě tady vždycky překvapí. Připravený scénář, tak aspoň na reklamu...žejo, nepřeceňujme se hned na začátku konce života! :))
Mimochodem 1: chápu ty zprávy mezi řádky.Příjemná milá lež. Jo, já vím.

Mimochodem 2: žádám si víc senzacechtivých chvalozpěvů Bondyho.

Mimochodem 3: chci příště.

Tady jsi taková Uma. Přijde jen na chvilku, jen někdy, jen nenápadně.  A stejně vyčnívá!

4 JB JB | 1. července 2017 v 10:11 | Reagovat

[3]: Děkuji za komentáře, jsem poctěn :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama